Faaliyet Raporu

2024
 • 18 Ocak 2024 – Güz döneminin son dersi yapıldı ve eğitimlerimize ara verildi.
 • 8 Şubat 2024 – Bahar dönemi eğitim-öğretim dönemimiz başladı
 • 15 Şubat 2024 – Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in doğumunun 126. yılını ve vefatının 38. yılını anmak üzere İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Sayın Mesut Aytekin’in yönettiği Süheyl Ünver belgeselini öğrencilerimizle ve misafirlerimizle birlikte izledik ve üzerine değerli diyaloglar gerçekleştirdik.
2023
 • 14 Ocak 2023 – Cumhuriyet’in 100. Kuruluş yıldönümünde halka açık ve ücretsiz kültür sanat etkinlikler serimizin bir parçası ve 2022-2023 eğitim yılımızın güz dönemi sonu etkinliği kapsamında 14 Ocak 2023 Cumartesi günü Üsküdar Belediyesi’nin desteğiyle Mim Sanat Derneği tarafından Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Boğaziçi Salonu’nda “Cumhuriyet’e Armağan: Çocuklarımızın Sesi” başlıklı sergi ve dinleti etkinliği kamuoyunun büyük ilgisi eşliğinde gerçekleşti.
 • 19 Ocak 2023 – Güz döneminin son dersi yapıldı ve eğitimlerimize ara verildi.
 • 23 Şubat 2023 – Memleketimizde 6 Şubat 2023’te yaşanan deprem afeti nedeniyle eğitimlerimize verilen dört haftalık aranın ardından Bahar dönemi eğitimlerimiz başladı.
 • 23-28 Nisan 2023 – Projemizin Cumhuriyet’in 100. yılı etkinlikleri kapsamında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlı Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde “SES&RENK” başlıklı etkinlik programı gerçekleştirildi. Projemizin bu etkinliğinde, Mim Sanat Derneği çocuklarımızın resim, tezhip, minyatür, kaatı’ ve makam müziği alanındaki eğitim ve öğretimleri sonunda elde edilen verimler sergi ve dinletilerle paylaşıldı. Projemizin Türk Süsleme Sanatları alanındaki güzîde eğitimcileri Dürdane Ünver & Esin Uyar (Kaatı’), Süreyya Alper & Ayşe Ozar (Tezhip), Nilgün Gencer & Funda Özkan (Minyatür) tarafından atölye çalışmalarının da gerçekleştirildiği etkinlikte usta ressam Cemal Toy’un sanat ve terapi atölyesi; saygın tiyatro sanatçılarımızdan oyuncu ve yazar Tamer Levent’in uygulamalı drama atölyesi ve Prof. Dr. Mim Kemal Öke’nin tiyatro oyunu da yer aldı. Etkinliğin dinleti kısımlarında ise Türk Makam Müziği alanında eğitimlerine devam eden öğrencilerimizden oluşan Tanbûrî Cemil Bey Topluluğu (TACET) tarafından baş eğitmenimiz Prof. Rûhî Ayangil (kanun), Memduh Özyalvaç (klasik kemençe), Burak Kısa (ney), İhsan Kaan Erdinç (Tanbur) ve Eyüp Elifoğlu (vurmalı sazlar) yönetiminde Tanbûrî Cemil Bey’in eserleri icra edildi.
 • 1 Haziran 2023 – Her yıl geleneksek hale gelen dönem sonu etkinlikleri kapsamında derneğimizin Bahar Şenliği gerçekleşti. Şenlikte Müzeyyen Pulat tarafından baskı atölyesi, Eece Pırlanta tarafından ise takı atölyesi gerçekleştirildi.
 • 15 Haziran 2023 -Bahar dönemimizin son dersi yapıldı ve 2017-2023 yılları arasında eğitimlerimize katılarak bu eğitim sürecini başarıyla tamamlayan öğrencilerimize Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Özen eşliğinde başarı belgeleri takdim edildi.
 • 21 Eylül 2023 – Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Rehberlik Araştırma Merkezi’nin desteğiyle çevre okullardan 2023-2024 eğitim-öğretim dönemindeki duysal ve görsel sanat eğitimlerimize katılacak yeni öğrenciler için yetenek sınavı yapıldı.
 • 5 Ekim 2023 – Güz dönemi eğitim-öğretim dönemimiz başladı ve eğitimlerimize yeni katılan öğrencilerimizin velileriyle toplantı yapılarak projemizin misyon ve hedefleri aktarıldı.
 • 28 Ekim 2023 – Projemizin Cumhuriyet’in 100. yılı etkinlikleri kapsamında, İzmir Narlıdere Kaymakamlığı ve Narlıdere Belediyesi’nin desteğiyle 28 Ekim 2023 Cumartesi günü Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi’nde “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Çocuklarımızın Sesi” başlıklı dinleti ve sergi etkinliği düzenlendi. Etkinlikte öncelikle Dürdane Ünver, Nilgün Gencer ve Cemal Toy hocalarımızın gözetiminde öğrencilerimizin resim, tezhip, minyatür, kaatı’ alanlarında yaptıkları çalışmaların yer aldığı sergi açılışı gerçekleşti. Sonrasında ise Türk Makam Müziği alanında eğitimlerine devam eden öğrencilerimizden oluşan Tanbûrî Cemil Bey Topluluğu (TACET) tarafından baş eğitmenimiz Prof. Rûhî Ayangil yönetiminde Tanbûrî Cemil Bey’in eserleri icra edildi. Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Kemal Yeni, Narlıdere Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, ilçe protokolü, şehit yakınları, gaziler, devlet koruması altındaki çocuklarımız, huzurevi sakinlerinin de katıldığı etkinliğe vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Dinleti sonunda, etkinliğimize katılarak şeref veren Cumhuriyetimizin bilge çınarı opera sanatçısı Remziye Alper Tanrıkulu güftesi Cemal Edhem Yeşil’e, bestesi ise Musa Süreyya Bey’e ait olan Mülkiye Marşı’nı öğrencilerimizle birlikte sahnede seslendirerek Cumhuriyetimizin 100. yıl kutlamalarına yaraşır bir finalin onurunu tüm katılımcılara yaşattı.
2022
 • 20 Ocak 2022 – Güz döneminin son dersi yapıldı ve eğitimlerimize bir hafta ara verildi.
 • 3 Şubat 2022 – Bahar dönemi eğitimlerimiz başladı.
 • 8 Nisan 2022 – Derneğimizdeki eğitim projemizin önemli ilham kaynaklarından biri olan eğitim ve sanat odaklı sosyal dönüşüm hareketi El Sistema’nın yetiştirdiği dünyaca ünlü Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası’nı bütün branşlardaki hocalarımız ve öğrencilerimizle 8 Nisan Cuma akşamı İş Kuleleri salonunda dinledik. Öğrencilerimiz, disiplinli çalışma ile neler yapılabildiğinin, nerelere gelinebildiğinin somut örneğini gözlemlediler.
 • 23 Haziran 2022 – Mim Sanat öğrencilerinin görsel ve duysal sanat eğitimlerinin sonuçları, İBB Ümraniye Şehit Kaymakam M. Fatih Safitürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sergi ve dinleti etkinliğinde kamuoyuyla paylaşıldı.
 • 25 Haziran 2022 – Mim Sanat Derneği öğrencileri rengarenk bir bahar şenliğiyle yaz tatiline girdi. Derneğimizde düzenlenen şenlikte öğrencilerimiz öncelikle dönem sonu katılım belgelerini aldılar. Pop sanatçısı Cem Belevi’nin de şenliğimize katılarak bizzat kendisinin çocuklarımıza katılım belgelerini takdim ettiği şenlikte iki atölye çalışması da gerçekleştirildi. Ebru sanatçısı Betül Eser’in ebru atölyesinde tüm öğrencilerimiz geneneksel sanatımız ebruyu deneyerek heyecan verici çalışmalara imza attılar. Veliye Martı, Sibel Güvenenaslan ve Halime Çerşit tarafından düzenlenen baskı atölyesinde ise öğrencilerimiz t-shirt ve kumaş üzerine farklı desenler ve yazılarla baskılar yaparak farklı bir deneyim yaşadılar. Şenliğimizin sonunda ise Ümraniye Spor Kulübü’nün altyapı futbol takımıyla öğrencilerimiz halı sahada futbol maçı yaptı.
 • 22 Eylül 2022 – Yeni eğitim öğretim yılının güz dönemine başladık.
 • 31 Ekim  2022 – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Derya Yanık ile İstanbul çalışma ofisinde çalışmalarımıza yönelik bilgilendirme toplantısı yaptık.
2021
 • 7 Mayıs 2021 – Doğumunun 150. Yılında uluslarası “Üstâd-ı Cihân” Tanbûri Cemil Bey çevrimiçi sempozyumunda çocuklarımız sergi ve konser ile yer aldılar.
 • 14 Mayıs 2021 – Ramazan Bayramı vesilesiyle tüm çocuklarımızla çevrimiçi bayramlaşma buluşması gerçekleştirildi.
 • 17 Haziran 2021 – Eğitim programlarımıza yaz tatili arası verildi.
 • 25 Haziran 2021 – Üniversite öğrencilerinin eserleriyle oluşturulan “Hayat” sergisinde Mim Sanat Derneği çocukları ev sahipliği görevini üstlendiler.
 • 8 Temmuz 2021 – Müzik öğrencilerimizle topluluk çalışması yapıldı.
 • 17 Temmuz 2021 – Tüm eğitimcilerimizle yapılan toplantıda pandemi dönemindeki eğitim sürecimiz ve önümüzdeki döneme yönelik planlamalar konuşuldu.
 • 16 Ağustos 2021 – Dernek yönetim kurulu toplantısı yapıldı.
 • 2 Eylül 2021 – Müzik öğrencilerimizle topluluk çalışması yapıldı. Muharrem ayı vesilesiyle tüm personelimize, öğrencilerimize ve ziyaretçilerimize aşûre dağıtıldı. Bu etkinliğimize Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ve İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy da katılarak projemize verdikleri desteği beyan ettiler.
 • 16 Eylül 2021 – Müzik öğrencilerimizle topluluk çalışması yapıldı.
 • 23 Eylül 2021 – Dernek tanıtım toplantısı kapsamında öğrencilerimizin çalışmalarından seçmelerin yer aldığı mini sergi ve müzik dinletisi gerçekleştirildi.
 • 29 Eylül 2021 – Dernek web sitesinin yenilenmesine yönelik çalışmalara başlandı.
 • 7 Ekim 2021 – Salgın şartlarının gerektirdiği hijyen kuralları ve sosyal mesafeye uyularak çocuklarımızla yüz yüze eğitimimiz başladı. Ümraniye, Üsküdar, Çekmeköy ve Sancaktepe ilçelerindeki çocuk evlerinden bazı öğrencilerimiz de eğitimlerimize dahil oldu. Yeni tanbur hocamız Ahmet Yağmur Kucur eğitim kadromuza dahil oldu.
 • 9 Ekim 2021 – Derneğimizin çevrimiçi eğitim platformunun pilot uygulamalarına müzik branşındaki öğrencilerimizle başlandı. Bu uygulamalar kapsamında tüm müzik öğrencileri platforma kaydedildi ve çevrimiçi enstrüman dersleri bu platform üzerinden yürütülmeye ve kayıt altına alınmaya başlandı.
 • 14 Ekim 2021 – Resim branşında yeni hocamız Cemal Toy ve asistanı Elif Sena Yılmaz eğitim vermeye başladı.
 • 2 Aralık 2021 – Resim branşında öğrencilerimizin velileriyle yapılan toplantı kapsamında hocamız Cemal Toy ve asistanı Elif Sena Yılmaz, eğitim içeriği ve yöntemine yönelik velilerimizi bilgilendirdi.
 • 30 Aralık 2021 – Yılın son dersinde Ümraniye ve Üsküdar Belediyesi ile birlikte Matt Matbaa’nın tüm öğrencilerimize verdiği yılbaşı hediyeleri dağıtıldı.
2020
 • 13 Ocak 2020 – Ayaklı Gazete tarafından gerçekleştirilen ödül töreninde derneğimizin S.E.S. projesi 2019 yılının En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi ödülünü aldı.
 • 14 Ocak 2020 – Derneğimizde eğitim alan çocuklarımız Acun Ilıca’nın sunduğu O Ses Türkiye programına katıldı. Görsel sanatlardaki öğrencilerimizin seyirci olarak yer aldığı çekimlerde müzik öğrencilerimiz, eğitmenleriyle birlikte Tanburi Cemil Bey’in eserlerinden bazılarını Ilıcalı ve jüri üyelerinin önünde seslendirerek büyük beğeni topladı.
 • 6 Şubat 2020 – Projemizde eğitim alan çocuklarımıza yönelik düzenlediğimiz Prof. Mim Kemal Öke’nin Dede Korkut Hikayeleri adlı etkinlik serisinin üçüncüsü gerçekleşti.
 • 26 Şubat 2020 – Mim Sanat Derneği Çocukları’nın Türk Süsleme Sanatları ana başlığı altında; Tezhip, Kaatı’, Minyatür ve Resim alanındaki birbirinden değerli eserleri, Hünkâr Kasrı’nda sergilenmeye başlandı. İstanbul Ticaret Odası’nın desteğiyle gerçekleşen “Çocuklarımızın Sesi” Sergisi 2 Mart 2020 Pazartesi gününe kadar ziyarete açık kaldı.
 • 16 Mart 2020 – Dünya çapında ve memleketimizdeki Koronavirüs tehdidi nedeniyle derneğimiz kapsamındaki tüm eğitim-öğretim programlarına ve etkinliklerimize ara verildi.
 • 23 Nisan 2020 – Projemiz kapsamında sanat eğitimi alan çocuklarımızın COVID-19 salgını döneminde evlerinde yaptıkları görsel çalışmalardan oluşan  ve evlerinde icra ettikleri müzik performansını içeren iki videomuz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. yılı onuruna 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda kamuoyuyla paylaşıldı.
 • 7 Mayıs 2020 – COVID-19 salgını döneminde projemiz kapsamında eğitim alan çocuklarımızla Zoom platformu üzerinden seminerler düzenlemeye başladık. İlk seminerimizde derneğimizin baş eğitmenlerinden Prof. Ruhi Ayangil hocamız çocuklarımızla biraraya gelerek projemiz kapsamında yaptıklarımız ve gelecek planlarımıza yönelik paylaşımlarda bulundu. Ayrıca çevrimiçi oturumumuza Kültür Bakanı Yardımcısı Misbah Demircan da konuk olarak katılarak projemize olan desteğini beyan etti.
 • 14 Mayıs 2020 – Zoom platformu üzerinden projemizde eğitim alan çocuklarımız ve eğitmenlerimizle gerçekleştirdiğimiz çevrimiçi seminerler kapsamında değerli sanatçımız Dürdane Ünver, çocuklarımızla “Kağıt Oymanın Dünya Serüveni ve Katı'” başlıklı bir sunum yaptı.
 • 21 Mayıs 2020 – Çevrimiçi seminerlerimiz kapsamında yazar, şair, gazeteci, tiyatro oyuncusu ve çocukluğumuzun hafızasını bizlere sunan oyuncak müzesi sahibi Sunay Akın çocuklarımızla biraraya geldi.
 • 25 Mayıs 2020 – Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde derneğimizin yöneticileri, eğitmenleri, gönüllüleri ve çocuklarıyla çevrimiçi bir buluşma gerçekleştirerek bayramlaştık.
 • 28 Mayıs 2020 – Çevrimiçi seminerlerimiz kapsamında projemizin fikir öncüsü Prof. Ruhi Ayangil, hem Türk müziğinin hem de dünya müziğinin dâhî bestekârı ve virtüözü “Üstâd-ı Cihân” Tanbûrî Cemil Bey’i çocuklarımıza anlattı.
 • 4 Haziran 2020 – Çevrimiçi seminerlerimiz kapsamında yüksek mimar, edebiyat araştırmacısı ve halk bilimci akademisyen Prof. Dr. Suphi Saatçi,  “Sinan Söylenceleri” başlıklı sunumuyla Türk tarihinin en büyük başmimarı Mimar Sinan’ın hayatı, eserleri ve bıraktığı kültürel mirası çocuklarımıza anlattı.
 • 11 Haziran 2020 – Derneğimizde Prof. Dr Mim Kemâl Öke’nin çocuklarımızla buluşturduğu Dede Korkud Hikayeleri’nin dördüncüsü çevrimiçi seminerlerimiz kapsamında gerçekleşti. Biat adlı kitabıyla Osmanlı’nın denizlerdeki kahramanı Turgut Reis’in hayatını romanlaştıran hocamız, kendine has tutkulu diliyle Turgut Reis’in hikayesine çocuklarımızla birlikte bir başlangıç yaptı.
 • 18 Haziran 2020 – Çevrimiçi seminerlerimiz kapsamında ülkemizin ilk ve tek kadın tanbur yapım ustası Elif Kızılhan, Türk musikisinin en önemli sazlarından olan tanburun tüm yapım aşamalarını ve incelikli işçiliklerini tüm detaylarıyla kendi tanbur atölyesinde bizzat uygulamalı olarak ve örnek aşamalarla gösterdiği bir sunum yaptı.
 • 25 Haziran 2020 – Çevrimiçi seminerlerimiz kapsamında teknoloji uzmanı Dinçer Yılmaz, çocuklarımızla birayaya gelerek teknolojiyle ilgili birçok konuda ufuk açıcı paylaşımlar yaptı ve çocuklarımızın teknolojiye yönelik merak ettiği soruları cevapladı.
 • 2 Temmuz 2020 – Çevrimiçi seminerlerimiz kapsamında hem memleketimizin hem de dünyanın önde gelen ebru sanatçılarından Hikmet Barutçugil, bahar dönemimizin son seminerinde çocuklarımızla öncelikle ebrunun tarihsel ve büyülü hikayesini içeren ve kendi yaptığı yenilikçi ebru çalışmalarının yer aldığı özel bir video paylaştı. Barutçugil, çocuklarımızla gerçekleşen diyaloglarla ebru sanatını zirveye taşıyan yolculuğundan kesitler de paylaştı.
 • 17 Ağustos 2020 – “Ortak kültürel mirası:Türkiye ve AB arasında koruma ve diyalog II Hibe Programı” kapsamında “Common Cultural Heritage of Humanity: Tanburi Cemil Bey (İnsanlığın Ortak Kültürel Mirası: Tanburi Cemil Bey)” başlıklı projemizle yaptığımız başvurunun ön kabulü geldi.
 • 24 Ağustos 2020 – “Common Cultural Heritage of Humanity: Tanburi Cemil Bey (İnsanlığın Ortak Kültürel Mirası: Tanburi Cemil Bey)” başlıklı projelendirme çalışmalarımıza başlandı.
 • 15 Eylül 2020 – AB hibe projemiz Ankara’ya gönderildi.
 • 16 Eylül 2020 – T.C. Himaye Kurulu’na dosya hazırlandı.
 • 24 Ekim 2020 – Çocuklarımızla yüz yüze eğitimimiz başladı.
 • 21 Kasım 2020 – Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitimimize ara verildi. Çevrimiçi eğitimlerimize devam edildi.
  2019
  • 17 Ocak 2019 – İlk yarıyıl bitti. Çocuklarımız ilk dönem bitirme sertifikalarını alıp yarıyıl tatiline girdi.
  • 18 Ocak 2019 – Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile sosyal sorumluluk projemize yönelik işbirliği içeren protokolümüz gerçekleşti.
  • 31 Ocak 2019 – İkinci yarıyıl başladı. Dersler, etüt çalışmalarımız ve seminerlerimiz aynı düzende devam ediyor.
  • 14 Şubat 2019 – Vefatının 33. yılında Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver’i andık. Prof. Dr. Ahmed Güner Sayar seminer konuğumuz oldu. Çocuklarımızla sohbet edip, Süheyl Ünver’in yaşama ve sanata dair düşüncelerini anlattı.
  • 31 Ocak 2019 – İkinci yarıyıl başladı. Dersler, etüt çalışmalarımız ve seminerlerimiz aynı düzende devam ediyor.
  • 27 Mart 2019 – Mim Sanat Derneği, İstanbul Ticaret Odası ile görüştü. İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ve yönetim kurulumuz çalışmalarımız ve gelecek döneme ait plânlar hakkında sohbet ettiler. YK başkanımız Fatma Kesgün, derneğimiz hakkında bir tanıtım sunumu yaptı ve çocuklarımızın müzik ve görsel sanatlar çalışmalarından örnekleri İTO ile paylaştık.
  • 18 Nisan 2019 – S.E.S Projesi paydaşlar toplantımızı gerçekleştirdik. Mim Sanat Derneği yönetim kurulu üyelerimiz ve eğitmenlerimizin katıldığı toplantıda, Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu ve eşi Canan Dervişoğlu, Yakacık Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi Müdürü Kenan Arslan ve geçmiş dönem müdiresi Şule Güngörün konuğumuz oldu. Toplantımızda, eğitimlerinin 2. yılını tamamlamak üzere olan çocuklarımızın kaydettiği gelişmeler ve eğitimlerimizin sürekliliği adına yapılması gerekenler hakkında konuştuk. Devlet koruması altında bulunan çocuklarımızın eğitimlerimize devamlılığının kritik nokta olarak değerlendirildiği toplantıda gelecek dönemlere yönelik fikir alışverişinde bulunduk.
  • 26 Nisan 2019 – Çocuklarımız, Ahmet Özhan Beyefendi’nin katılımı ile görsel sanatlar branşlarında yaptıkları çalışmalar yanında Tanbûrî Cemil Bey’in eserlerinden oluşan konser repertuarı ile Millî Saraylar-Dolmabahçe Sarayı Meşkhane Salonu’nda sahnedeydiler.
  • 2 Mayıs 2019 – İkinci Bahar Şenliğimizi gerçekleştirdik. Çocuklarımız, Bahar Şenliği ile birlikte katılım belgelerini alarak kısa dönem yaz tatiline girdi.
  • 16 Mayıs 2019 – Eğitmenlerimiz, yönetim kurulu üyelerimiz ve Ümraniye okullarından çocuklarımızla birlikte, Yakacık Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi’ne iftar yemeğine misafir olduk.
  • 4 Temmuz 2019- Yaz dönemi etüt çalışmalarımız başladı. Etüt çalışmalarımız hocalarımızla birlikte Ağustos ayı sonuna kadar dernek merkezimizde devam etti.
  • 7 Eylül 2019 – 2019-2020 eğitim öğretim yılımızın güz dönemi başladı.
  • 12 Eylül 2019 – Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı çocuk evleriden seçilen öğrenciler yeni dönemimizdeki derslere katılmaya başladı.
  • 10 Ekim 2019 – Şehir tiyatroları oyuncularından Ömer Barış Bakova, tüm öğrencilerimizle yaratıcı drama atölyesi gerçekleştirdi.
  • 11 Kasım 2019 – Gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Geleceğe nefes, 11 Milyon Fidan Dikim” etkinliğine Mim Sanat Derneği olarak biz de katıldık. “Milli Ağaçlandırma Günü” ilan edilen 11.11.2019 Pazartesi günü Çekmeköy’de Alemdağ mahallesi Orman Ağaçlandırma Sahası’nda saat 11:11’de başlayan etkinliğe Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu ile birlikte öğrencilerimiz, velilerimiz, yöneticilerimiz ve destekçilerimizin katılımıyla ve “Çocuklarımızın Sesi, Geleceğin Nefesi Olun” sloganıyla “Ses Ormanı”mız için fidan diktik.
  • 14 Kasım 2019 – Prof. Mim Kemal Öke’nin projemizde eğitim alan çocuklarımıza Dede Korkut Hikayeleri anlattığı etkinlik serimizin ilki gerçekleşti.
  • 9 Aralık 2019 – Moevo London tarafından Raffles Hotel’de gerçekleştirilen The Palmevent alışveriş etkinliğinde derneğimizi tanıtmak amacıyla bir stand açtık.
  • 19 Aralık 2019 – Projemizde eğitim alan çocuklarımıza yönelik düzenlediğimiz Prof. Mim Kemal Öke’nin Dede Korkut Hikayeleri adlı etkinlik serisinin ikincisi gerçekleşti.
  2018
  • 20 Ocak 2018 – İlk dönem sonu performans etkinliği yapıldı. Görsel Sanatlar öğrencilerinin eserlerinden oluşan bir sergi ve Müzik öğrencilerinin enstrümanları ile yer aldığı bir dinleti düzenlendi. Veliler, öğretmenler ve işbirliği yapılan kurumların ilgili kişileri davet edildi. Etkinlik, geniş bir misafir katılımı ile başarılı bir şekilde gerçekleşti.
  • 3 Mart 2018 – 2017 yılını kapsayan Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı.
  • 8 Mart 2018 – Resim konulu Sanat Kültürü/tarihi sunumu yapıldı. Resim eğitmenimiz Neslihan Can, Mısır Uygarlığı’nın sanat tarihindeki yerini, etkisini ve yaşam kültürünü anlattı. Her zaman olduğu gibi tüm öğrencilerimiz birlikte katılıp dinledi.
  • 21 Mart 2018 – İstanbul Kalkınma Ajansı’nın, Çocuklar ve Gençler Mali­ Destek Hibe Programı için proje başvurusunda bulunuldu.
  • 5 Nisan 2018 – Eğitmenlerimize yönelik ‘İletişim Semineri’ yapıldı. Ümraniye Ram’ın katkıları ile gerçekleşen seminerde, Uzman Psikolojik Danışman Gülay KALKAN YENİ ve Uzman Psikolojik Danışman Tuğçe ALTUNBAŞ, pozitif etkili ve bilinçli iletişime dair bilgi paylaşmında bulundular.
  • 11 Mayıs 2018 – S.E.S Projesi kapsamında, Türk Süsleme Sanatları, Resim ve Türk Makam Müziği Eğitimi alan çocuklarımız, gerçekleştirdiğimiz ‘Sergi ve Dinleti’ etkinliğinde ilk yıl çalışmalarından örnekler sundular. Müzik branşlarındaki öğrencilerin Tanburi Cemil Bey’in eserlerini seslendirdiği gecede, görsel sanatlar öğrencileri de yıl içindeki çalışmalardan oluşan tezhip ve resim çalışmalarını sergilediler. Ümraniye kaymakamı Sn. Suat Dervişoğlu ve eşi Canan Hanım, İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sn. Selamettin Ermiş ve Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi müdiresi Sn. Şule Güngörün de geceye katıldı.
  • 14 Mayıs 2018 – Bahar Şenliği yapıldı. ‘Yıldızlarımız Çocuklarımızla Yanyana’ teması ile yapılan bahar şenliğinde, spor ve iş dünyasından başarılı isimler çocuklara eşlik ettiler. Cüneyt Tanman, Teknik direktör Mustafa Denizli, Sinan Engin, futbolcu Arda Turan ve eşi Aslıhan Doğan Turan, futbolcu Hamit Altıntop, Oğulcan Engin ve Ece Doğulu şenlikte çocukların yanındaydılar.
  • 31 Mayıs 2018 – İftarda Yakacık Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi’ne misafir olduk.
  • 5 Temmuz 2018 – Yaz dönemi müzik etüt çalışmalarına başlandı. Etütler, 9 Ağustos’a kadar devam edecek.
  • Temmuz 2018 – Yakacık Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi’nden ve Emrullah Turanlı Çocuk Evleri Sitesi’nden eğitimlerimize devam edecek olan yeni çocuklarımızla tanıştık. Eğitmenlerimizle birlikte küçük bir ön çalışma yapıp, sanatlar ve eğitim branşları hakkında bilgi edindiler.
  • 2 Ağustos 2018 – İkinci grup yeni öğrencilerimizle tanışma günü.
  • 6 Eylül 2018 – Yeni çocuklarımız için oryantasyon çalışması yapıldı. Eğitmenlerimizle birlikte ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alacakları branşlar belirlendi.
  • 13 Eylül 2018 – 72 çocuğumuzla 2018-2019 eğitim yılı başladı.
  • 25 Kasım 2018 – Çocuklarımızın Sesi Sergi ve Tanbûrî Cemil Bey Dinletisi gerçekleştirildi. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan gecede, çocuklarımız görsel sanatlar branşlarında yaptıkları çalışmalardan oluşan bir sergi ve Tanbûrî Cemil Bey’in eserlerinden konser repertuarı ile sahnedeydiler. Yüksek San’atkâr Nesrin Sipahi Hanımefendi sahnede çocuklarımızla birlikte Tanbûrî Cemil Bey’in dört eserini seslendirdi.
  • 27 Aralık 2018 – Karagöz Sanatçısı Cengiz Özek semşner konuğumuz oldu. Çocuklarımıza gölge oyununu tanıttı. ‘Büyülü Ağaç’ isimli çevre konulu bir gölge oyunu sergiledi.
  2017
  • 6 Ocak 2017 İl Sosyal Hizmetler Yakacık Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi Müdiresi Şule Hanım’dan S.E.S. Projemize onay geldi.
  • 19 Ocak 2017 Perşembe İl Sosyal Hizmetler Yakacık Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi himayesindeki 37 çocugumuz Mimsanat’a geldiler ve S.E.S. Projemiz başladı . Gün sonunda Mimsanat Derneği yönetim kurulu üyeleri ve S.E.S. Projesi eğitmenleriyle birlikte, projeye dair izlenimler paylaşıldı, gelecek proje takvimi planı oluşturdu. S.E.S. Projesi’nin ikinci planını gerçekleştirmek için 16 Şubat Perşembe günü çocuklarımızla ikinci buluşma için tarih belirlendi. Tanışma hediyesi olarak çocuklarımıza İş Bankası Yayınları’ndan kitaplar hediye edildi.
  • 16 Subat 2017 35 çocuğumuzla Mimsanat’ta ikinci buluşmamızı gerçekleştirdik. Yakacık Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi Müdiresi Şule Hanım da tam gün bizlerle birlikte kaldı, çocuklarımızı ve hocalarımızı yakından izleme olanağı buldu. Çocuklarımız ilgi alanları doğrultusunda müzik, resim ve Geleneksel Türk Süsleme Sanatları alanında tanıtma amaçlı çalışmalarımıza katıldılar. Bir önceki ziyaretlerinde tanışmış oldukları kanun, tanbur, ney, ritim, resim, tezhip, minyatür ve katı’alanlarındaki çalışmalarına devam ettiler. Her bir çocuğumuz her branşı deneyimleme şansı buldu. Bu çalışmalar neticesinde bir sonraki buluşmamızda yapacakları çalışmalar için hazırlanmış ve devamında hangi alanı seçecekleri konusunda farkındalık kazandılar.
  • 2 Mart 2017 29 çocuğumuz ve eğitmenlerimiz üçüncü kez bir araya geldi. Geçen iki ders gününde olduğu gibi sanat çalışmalarına devam ettiler. Enstrümanların, çalışma masalarının ve resim malzemelerinin başına bu kez daha bilinçli oturdular. Çalışmalar öncesinde, bugüne dair bir isteğimiz olduğundan bahsettik. Hangi alanda devam edecekleri konusunda düşünmelerini ve karar vermelerini beklediğimizi anlattık. Çalışmalarının ardından da bugüne kadar kazandıkları bilgi ve edindikleri deneyimleri içeren bir sunum paylaştık. Sunum sonrasında eğitmenlerimiz ve çocuklarımız, sanat dalları ve yapılan çalışmalar hakkında sohbet ettiler. Eğitmenlerimiz çocuklarımızla birebir iletişim kurarak, ortalama 4 yıl sürecek eğitim programının onlara neler kazandıracağını ve gelecekteki yaşamları için oluşturacağı artı değerleri anlattı. Çocuklarımız merak ettikleri konuları eğitmenleri ile paylaşıp sorularına yanıt buldular. Hangi sanat dalı ile devam edecekleri konusunda bir karara vardılar. Branşlarını kendi istekleri doğrultusunda seçtiler.
  • 29 Mart 2017 Gelinen nokta doğrultusunda Mimsanat Derneği web sitesi yeniden tasarlandı, uygun içerikler belirlendi. Web sitesi çalışmaları devam ediyor. Sosyal medya hesapları açıldı, web sitesi ile birlikte aktif olarak yönetilecek. Burada yayınlanacak görseller çocuklarımızın haklarını korumak adına kurum müdiresi Şule Hanım’la birlikte titizlikle seçiliyor.
  • 30 Mart 2017 Çocuklarımız seçtikleri branşlar doğrultusunda iki grup halinde Mimsanat’a geldi. Sabah müzik grubunda yer alan çocuklarımız, öğleden sonra ise güzel sanatlar grubundaki çocuklarımız çalışmalarına devam ettiler.
  • 4 Nisan 2017 Dernek Başkanı Fatma Kesgün, Mimsanat Derneği adına, Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın ev sahipliğinde, davet edilmiş olduğu 100 girişimci kadın toplantısına katıldı.
  • 5 Nisan 2017 Ümraniye Kaymakamlığı ile görüşüldü. Projemiz ilgi gördü. Yakın çevredeki yetenekli fakat imkanı olmayan çocuklara ulaşmak ve RAM (Rehberlik ve araştırma merkezi) gibi ilgili kurumların paydaş olması konularında söz alındı.
  • 10 Nisan 2017 Gülay Kalkan, Soner Ural ve Mustafa Şahin, Ümraniye RAM ekibi olarak derneğimizi ziyarete geldiler.
  • 13 Nisan 2017 Ümraniye RAM müdiresi Selda Kutlu derneğimizi ziyarete geldi. Yakın çevre orta okullardaki yetenekli çocuklara ulaşmak için izlenecek yollar konuşuldu.
  • 14 Nisan 2017 Şeref Ekşi ve kültür sanat danışmanı Asuman Karaşabanoğlu derneğimizi ziyarete geldiler. İzlenecek yollar hakkında fikir alışverişi yaptık.
  • 7 Mayıs 2017 İl Sosyal Hizmetler Yakacık Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi’nde, 23Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için yapılan kutlama şenliğine katıldık.
  • 17 Mayıs 2017 Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Seyfettin Özver, Ümraniye RAM Müdiresi Selda Kutlu ile birlikte, ilçe okullarında görev yapmakta olan müzik ve görsel sanatlar öğretmenleri derneğimizi ziyaret ettiler. 27 müzik ve 27 görsel sanatlar öğretmeni ile tanıştık. Derneğimizi, amaçlarımızı ve S.E.S Projesi’ni anlattık. Yakın çevre okullardaki yetenekli fakat imkanı olmayan çocuklara nasıl ulaşacağımızı konuştuk, bu öğrencilerle tanışma günü olarak 25 Mayıs Perşembe gününü belirledik.
  • 25 Mayıs Yakacık Yakacık Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi’ndeki çocuklarımızla Mimsanat’ta bu dönemin son çalışma gününü geçirdik. Yeni dönemde başlamak üzere bir tatil arası verdik.
  • 25 Mayıs Ümraniye ilçesi’ndeki orta okullarda öğrenim gören çocuklar resim ve müzik öğretmenleri eşliğinde derneğimize tanışma ziyaretine geldiler. Resim ve müzik öğretmenlerimizle birtakım temel çalışmalar yaptılar.
  • 5 Temmuz Yeni dönem planlarımızı konuşmak üzere tüm eğiticilerimizin ve yöneticilerimizin katıldığı bir toplantı yaptık.
  • 6 Temmuz Ümraniye ilçe okullarında eğitim görmekte olan belirlenmiş öğrenciler için görsel sanatlar alanında elemeler yapıldı. Okullarının resim öğretmenleri tarafından yetenekleri ve ekonomik durumlarına göre belirlenen aday öğrencilerden elemeyi geçenler Mimsanat Derneği’ndeki eğitimlere devam edecek.
  • 20 Temmuz Görsel sanatlar elemelerine katılan öğrencilerin seçme sınavı performansları eğitmenlerimiz tarafından değerlendirildi. Ön seçimler yapıldı.
  • 28 Temmuz Ön seçimlerin ardından, yakın çevre okullardan eğitim almaya hak kazanan öğrenciler yedek liste ile birlikte belirlendi.
  • 17 Ağustos 2017 Müzik derslerine katılacak öğrencileri seçmek amacıyla, yine Ümraniye okullarında öğrenim görmekte olan, kendi müzik öğretmenlerinin yönlendirdiği öğrenciler arasında elemeler yapıldı.
  • 21 Ağustos Müzik elemelerine katılan öğrencilerin performansları değerlendirildi. Müzk eğitimine katılacak olan öğrenciler belirlendi.
  • 24 Ağustos Eğitim almaya hak kazanan öğrencilerin velileri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı ve eğitim programı detaylı olarak anlatıldı.
  • Ağustos ayı içinde, planlanmış olan müzik eğitim alanının yapımına başlandı. Arka bahçeye 3 adet konteyner getirildi. Kurulum, iç tasarım ve planlaması yapıldı, yapım ve onarım çalışmalarına başlandı.
  • 18 Eylül Pazartesi Öğrenci kayıtları tamamlandı. Ümraniye bölge okullarından, ve Yakacık Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi’nden Görsel Sanatlar ve Türk Makam Müziği alanlarında düzenli eğitim alacak öğrencilerimiz belirlendi.
  • 21 Eylül 2017 – Eğitimlerimiz başladı, her branş için haftada 1 gün, günde 3 saat olarak devam ediyor. Müzik öğrencilerimiz ayrıca haftada bir gün öğretmenleri ile etüt çalışması yapıyorlar.
  • 19 Ekim 2017 – Sanat Kültürü/Tarihi sunumu yapıldı. Müzik eğitmenlerimizden Erdem ilgi Akter, Tanburi Cemil Bey’i anlattı. Müzik ve Görsel Sanatlar branşlarındaki tüm öğrencilerimiz birarada dinledi.
  • 2 Kasım 2017 – Müzik eğitim alanımızın yapımı tamamlandı.
  • 2 Kasım 2017 – Tezhip konulu Sanat Külürü/tarihi sunumu yapıldı. Tezhip eğitmenimiz Süreyya Alper ve Ayşe Ozar Tezhip sanatına ait bilgi paylaşımında bulundular. Müzik ve Görsel Sanatlar branşlarındaki tüm öğrencilerimiz birarada dinledi.
  • 16 Kasım 2017 – Resim konulu Sanat Kültürü/tarihi sunumu yapıldı. Resim eğitmenimiz Neslihan Can, geçmiş uygarlıklardan bugüne uzanan bir yelpazede insanlığın resme bakışını anlattı. Müzik ve Görsel Sanatlar branşlarındaki tüm öğrencilerimiz birarada dinledi.
  • 30 Kasım 2017 – Kemençe konulu Sanat Kültürü/tarihi sunumu yapıldı. Kemençe eğitmenimiz Memduh Özyalvaç, Kemençe’ye dair çok çeşitli bilgi ve örnekler verdi. Müzik ve Görsel Sanatlar branşlarındaki tüm öğrencilerimiz birarada dinledi.
  • 14 Aralık 2017 – Temel Sanat Eğitimi  konulu sunumu yapıldı. Misafir konuşmacımız Burcu Hande Kılınçer, noktadan desene temel kavramları anlattı. Müzik ve Görsel Sanatlar branşlarındaki tüm öğrencilerimiz birarada dinledi.
  • 9 Aralık 2017 – Yöneticilerimiz, üyelerimiz ve eğitmenlerimizin katıldığı ‘bilgi paylaşım ve durum değerlendirme’ toplantısı’ yapıldı.
  • 28 Aralık 2017 – Müzik bölümü koordinatörümüz, Türk Makam Müziği eğitmenimiz Prof. Ruhi Ayangil, öğrencilerimizle ‘Sanat ve İnsan / Sanat Işığında Bilgi-Görgü’ konularını içeren bir sohbet gerçekleştirdi. Sohbet sonunda yeni yıl kutlaması yapıldı.
  2015-2016
  • 15 Ocak 2015 Mimsanat Derneği resmi kuruluş tarihi.
  • 15 Mart 2015 Genel Kurul toplantısı gerçekleştirildi, toplantıda sosyal sorumluk projesi oluşturulup hareket planı yapılmaya karar verildi. Yönetim kurulunun fikir birliğiyle, kimsesiz çocuk ve gençlere katkı sağlayacak, sanat, spor ve eğitim projesi taslağı oluşturuldu.
  • 19 Mart 2015 Proje grubu üyeleri maddeleri oyladı ve Mimsanat Derneği projeleri ile ilgili kararlar alındı.
  • 19 Mart 2015 Proje isimlendirildi, S.E.S. Projesi (Sanat, spor, eğitim) çatısının oluşturulmasıyla, proje grubu görevlendirildi.
  • 23 Mart 2015 Proje grubu toplandı, proje yazımı tamamlandı. Sanat dersi branşlarına karar verildi.
  • 23 Mart 2015 Proje grubu üyeleri arasında görev dağılımı yapıldı.
  • 12 Nisan 2015 Proje grubu bir araya geldi, proje takvimi şablonu belirlendi.
  • 19 Nisan 2015 Mimsanat Derneği yönetim kurulu üyeleri Mimsanat’a davet edildi, proje okuması yapıldı ve geliştirilip tamamlandı. İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden randevu talep edildi.
  • 15 Mayıs 2015 Mimsanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Kesgün ve Mimsanat Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ruhi Ayangil ile birlikte, İl Sosyal Hizmetler Müdür Yardımcısı Neslihan Çapar ve İl Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Emine Üzümtan ile S.E.S. projemiz görüşüldü.
  • 4 Haziran 2015 Türk Süsleme Sanatları ve Türk Makam Müziği Hocaları ile birlikte eğitim müfredatı programı yapıldı.
  • 6 Haziran 2015 Mimsanat Derneği yönetim kurulu üyeleri bir araya geld. S.E.S. projemizin duyurusu yapıldı, Mimsanat Derneği’nde tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
  • 10 Şubat 2016 Mimsanat Derneği web sayfasının çalışmalarına devam ediliyor.
  • 20 Nisan 2016 Mimsanat Derneği web sayfasının yanı sıra sosyal medya hesap yönetimi planı oluşturuldu.
  • 1 Eylül 2016 Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sn. Önal İnaltekin derneğimizi ziyaret etti ve kendisine proje sunumu yapıldı.
  • 1 Aralık 2016 Önal İnaltekin derneğimizi Yakacık Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi Müdiresi Sn. Şule Güngörün’e yönlendirdi.
  • 5 Aralık 2016 İl Sosyal Hizmetler Yakacık Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi Şube Müdiresi Şule Hanım ile görüşmek için, Mimsanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Kesgün ve Mimsanat Akademisi Sanat Danışmanı Ceyda Candaş ziyarette bulundular. Mimsanat Derneği tanıtıldı, proje aktarıldı, kendileri Mimsanat Derneği’ne davet edildi.
  • 12 Aralık 2016 İl Sosyal Hizmetler Yakacık Hatice Abbas Halim Çocuk Evleri Sitesi Müdüresi Şule Hanım, Mimsanat Derneği’ni ziyaret etti, S.E.S. Projesi uygulama alanları kendilerine tanıtıldı.