Mim Sanat Derneği Çocukları’nın Türk Süsleme Sanatları ana başlığı altında; Tezhip, Kaatı’, Minyatür ve Resim alanındaki değerli eserleri, Hünkar Kasrı’nda sergilendi. İstanbul Ticaret Odası’nın desteğiyle gerçekleşen “Çocuklarımızın Sesi” Sergisi’nin açılışı, 26 Şubat 2020 Çarşamba günü saat 14:00’da yapıldı. Sergi, 2 Mart 2020 Pazartesi gününe kadar 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

2015 yılında toplumun sanatla yüceleceği inancıyla kurulan Mim Sanat Derneği, 2017’den bu yana 10–14 yaş grubu devlet koruması altındaki ve imkanları kısıtlı yetenekli çocuklar için sanat eğitimi veriyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ümraniye Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yaklaşık 70 öğrenciye eğitim vermekte olan derneğin amacı, çocuklarımızın ve gençlerimizin sanat alanındaki yeteneklerini geliştirmelerine imkan tanımak; uzun soluklu ve sürdürülebilir eğitim programları ile bu yolda ilerleyip ustalaşmalarına yardımcı olmak. Bu amaçla, S.E.S (Sanat, Eğitim, Spor) Projesi’ni tasarlayıp uzman eğitmenlerle uygulamaya geçen Mim Sanat Derneği’nde çocuklarımız, Türk Süsleme Sanatları (Tezhip, Minyatür, Kaatı’) Resim ve Türk Makam Müziği (Kanun, Ud, Ney, Tanbur, Klasik Kemençe, Vurmalı Sazlar) alanlarında eğitim alıyorlar. Dörder yıllık dönemlerle planlanan eğitim programı, aynı zamanda Türk Sanatları’nın yaygınlaşmasına, çağdaş eğitim öğretim yöntemleri ile sanatlarımıza olan ilginin artmasına ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Eğitimlerinin üçüncü yılında olan çocuklarımız, dönem sonlarında yapılan sergi ve dinletiler sayesinde çalışmalarını sanatseverlere sunarak büyük takdir topladılar. Mim Sanat Çocukları, 2018-2019 akademik dönemi açılışını 25 Kasım 2018 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda, kapanışını ise 26 Nisan 2019 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda dinleti ve sergilerle gerçekleştirdiler.

18 Ocak 2020’de O Ses Türkiye programındaki performansları ile müzik ve görsel sanatlar alanındaki çalışmalarını ulusal ve uluslararası platforma da taşıyan öğrencilerimiz, yepyeni bir etkinliğin hazırlığı ve heyecanı içindeler. Çocuklarımız, Türk Süsleme Sanatları ve resim alanındaki çalışmalarını bir kez daha sanatseverlerle paylaşacaklar. İTO Yeni Cami Hünkâr Kasrı’nda gerçekleşecek olan serginin açılışı, 26 Şubat 2020 Çarşamba günü saat 14:00’da yapıldı. Çocuklarımız tüm sanatseverleri açılışa, sergiyi gezmeye ve projemizi desteklemeye davet ediyor.