Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 1979 yılından beri her yıl dağıtılan ve 2016 yılından itibaren de “Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri” adıyla anılan Büyük Ödülleri yeni sahiplerini buldu. Özgün eser, uygulama, yorum veya bilimsel araştırmalarıyla Türkiye’nin kültür mirasına ve sanat dünyasına katkı sunanlara bir minnet ve teşekkür ifadesi olarak takdim edilmekte olan Bakanlık Özel Ödülleri’ne 2020 yılında Mim Sanat Derneği de layık görüldü.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen törende ödülümüz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından dernek başkanımız Fatma Kesgün’e bizzat takdim edildi. Bu ödülü izinden gitmeye gayret ettiğimiz Ord.Prof.Dr.A. Süheyl Ünver’e, varlıkları ile bizleri yücelten kıymetli hocalarımız Sayın Dürdane Ünver, Nilgün Gencer, Prof.Ruhi Ayangil, Süreyya Alper, Neslihan Can, Efdaluddin Kılıç’a ve geleceğe umutla bakmamıza vesile olan gözleri ışıl ışıl parlayan çocuklarımız adına aldık.

2011 yılından bugüne emeği geçen herkese ve bu ödüle layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza, Değerli Kültür Bakanımıza, bakan yardımcılarımıza, jüri üyelerimize sonsuz teşekkürlerimizi takdim ediyoruz.

MİMAR FATMA KESGÜN: MÜHİM OLAN HAYALLERİN CANLANMA ZAMANI…

Mim Sanat Derneği ve MimSanat Akademisi’nin kurucusu, tezhip ve minyatür sanatçısı Y. Mimar Fatma Kesgün, kendisinin ve kurucusu olduğu MimSanat Akademisi’nin sanat yolculuğunu şu cümlelerle özetliyor: “Her insanın içinde yetenekler, fikirler, hayaller, beceriler vardır; mühim olan bu hayallerin canlanma zamanıdır

SÜHEYL ÜNVER: YAŞAMINDA BİR NOKTA OLSUN.

Mimsanat öyküm, 2000 yılının Haziran ayında, kendisine verilmek üzere emanet edilen kitabı takdim etmek için gittiğim Kıymetli Hocam Gülbün Mesara Hanımefendi’nin evindeki sohbetle başladı. Süheyl Hoca’nın kızına söylediği “yaşamında bir nokta olsun” ifadesi beni derinden etkilemişti. ‘O gün’ benim için her geçen gün daha da kıymetlenen, pahası olmayan özel bir gün oldu.

Mesleğimle eş zamanlı aldığım sanat eğitimim, ruhumu derinden etkileyen, kalbimin tebessümünü hissettiğim güzel anlara aracılık etti. Tattığım lezzeti, hissettiğim ayrıcalığı paylaşma ihtiyacı ile alınmış bir kararın sonucu olarak 2011 yılında 24 Eylül günü Mimsanat Akademisi kuruldu.

Mimsanat, yaşamımda yeni bir dönemin başlangıç noktası oldu; burada sıcacık duygularla, sanat çatısı altında öğreniyor, gelişiyor, paylaşıyor ve hep birlikte üretiyoruz.

Sanatın manası, yaşamdaki güzellikleri görmeye vesile olmaktır. Dilerim ki, herkes sanatın bir branşıyla meşgul olarak kendisine sunulan güzellikleri görmenin keyfine varır.

Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver Hocamız ‘Her insanın bir mesleği ve bir meşguliyeti olmalı’ diyor. Yaşamınızdaki ‘NOKTA’yı bulmanızı temenni ediyorum.”

ÖRNEK BİR STK: MİM SANAT DERNEĞİ

MimSanat Akademisi bünyesinde örnek bir STK da faaliyet gösteriyor: Mim Sanat Derneği. ‘Toplum Sanat İle Yükselir”i çalışmalarına şiar edinen derneğin öznesinde çocuklara yönelik sanat çalışmaları bulunuyor.

Çocukların ve gençlerin sanat alanındaki yeteneklerinin gelişmesine imkân tanıyarak, uzun soluklu, sürdürülebilir eğitim programlarıyla sanat alanında ilerleyip ustalaşmalarına zemin teşkil etmek amacıyla kurulan dernek bünyesinde devlet koruması altındaki çocuklara ve ailelerinin imkânları kısıtlı olan çocuklara öncelikli olarak hizmet sunuluyor.