Türk Müziği Akademik Çevresi (TUMAC) tarafından Tanbûrî Cemil Bey’in 150. doğum yılı münasebetiyle 7-9 Mayıs 2021 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası “Üstâd-ı Cihân” Tanbûrî Cemil Bey Çevrimiçi Sempozyumu; Anadolu Müzik Kültürleri Derneği, Mim Sanat Derneği ve Tanburi Cemil Bey Derneği‘nin destekleriyle gerçekleşti. Sempozyum kapsamında  Mim Sanat Derneği’nin Türk Süsleme sanatları ve resim alanlarındaki öğrencilerinin eğitimcileriyle birlikte hazırladıkları “Çocuklarımızın Sesi” çevrimiçi sergisi 7-9 Mayıs tarihleri arasında ziyarete açık olacaktır.

Sempozyum sitesinden tumac.org/tcbs ulaşılabilecek Tanbûri Cemil Bey temalı çevrimiçi sergi alanında Türk Süsleme Sanatları ‘ndan  tezhip, kaatı’ ve Resim branşındaki çalışmaları izleyebileceksiniz. Tanbûri Cemil Bey’in yaşamına dair Dürdane Ünver, Esin Uyar, Süreyya Alper, Neslihan Can, Kubilay Can eğitiminde yapılan  öğrenci çalışmalardan bir seçki ile beraber Prof.Ruhi Ayangil eğitiminde Tanburi Cemil Bey eserlerini seslendirecekler.

2015 yılında toplumun sanatla yüceleceği inancıyla kurulan Mim Sanat Derneği, 2017’den bu yana 10–14 yaş grubu devlet koruması altındaki ve imkanı kısıtlı çocuklara yönelik Türk Süsleme Sanatları, resim ve Türk Makam Müziği alanında sanat eğitimi veriyor. Mim Sanat Derneği, çocuklarımızın ve gençlerimizin sanat alanındaki yeteneklerini geliştirmelerine imkan tanımak; uzun soluklu, sürdürülebilir eğitim programları ile nitelikli farkındalık yaratarak evrensel boyutta  düşünebilen  ve toplumsal barışa hizmet edecek nesiller yetişmesini misyon edinmekte.